Сучасні холодильні машини: принцип роботи

04/13/2021

Головною умовою існування будь-якої установи, пов'язаної зі сферою громадського харчування є правильне зберігання харчових продуктів. Кафе, ресторани, столові та фаст-фуди не зможуть досягти позитивної репутації, не маючи в розпорядженні професійної холодильної машини.

Більшість продуктів, які використовуються в закладах громадського харчування, передбачають зберігання в температурі, яка нижча за температуру навколишнього середовища. Стабільний мікроклімат гарантує свіжість продуктів та їх безпеку. Залежно від технічних параметрів холодильне обладнання може бути низькотемпературним та середньотемпературним.

За контроль температурного режиму в професійних холодильних системах відповідає холодильна машина - сукупність окремих механізмів і вузлів, сполучених між собою комунікаціями. Це - агрегат, що здатний створювати та підтримувати певний температурний режим. Принцип роботи холодильних машин заснований на комплексі процесів, що відбуваються всередині обладнання, який забезпечує безперервну роботу в заданому температурному режимі.

Конструктивні особливості холодильної машини

Процес охолодження в холодильній установці заснований на циклічності. У конструкцію агрегату входять наступні елементи:

 • Випарник - пристрій, в якому відбувається перетворення охолоджуючої рідини (холодоагенту) з рідкого стану в газоподібний методом кипіння. Потрапляючи на випарник, холодоагент закипає і перетворюється на пару. Розташовується вузол максимально близько до продукту або простору, який потрібно охолодити.
 • Компресор - найбільш важливий вузол будь-якої холодильної машини, який відповідає за циркуляцію холодоагенту по системі. Конструктивними елементами компресора є двигун і механічна частина, що відповідає за збір охолоджуючої рідини з випарника та її виштовхування до конденсатора.
 • Конденсатор - теплообмінний апарат, в якому охолоджуються пари конденсату та перетворюються в рідину. Вузол має в’юнку форму та призначений для ефективного відведення тепла від парів холодоагенту в зовнішнє середовище.
 • Капілярна трубка - найважливіша деталь, функція якої полягає в зниженні тиску рідкого холодоагенту і передачі його у випарник.
 • Фільтр-осушувач - елемент системи, що являє собою мідний патрон з витягнутими кінцями. Встановлюється він між капілярною трубкою і конденсатором та служить для видалення вологи з холодоагенту, а також захисту капілярної трубки від засмічення твердими частинками.

Також не менш важливими складовими холодильної машини є:

 • Вентилятори - для примусової циркуляції повітря. Вентилятор обдування конденсатора служить для нагнітання повітря з навколишнього середовища через ребра конденсатора, завдяки чому підвищується ефективність охолодження конденсатора. Вентилятор обдування простору охолодження призначений для циркуляції холодного повітря в охолоджувальній зоні.
 • Терморегулятор - елемент, без якого робота системи неможлива. Призначений термостат для автоматичного включення та відключення мотора компресора, за рахунок чого зберігається стабільний температурний режим в охолоджувальній зоні.
 • Охолоджувальна речовина (холодоагент) завжди присутня в конструкції холодильної системи. Холодоагент має таку унікальну особливість, як низька температура кипіння. У холодильних машинах часто використовують фреон R-134а, R-404а, R507, R449 та інші, в комерційних холодильних пристроях - пропан R290.

Для повноцінної роботи холодильного обладнання необхідна наявність всіх перерахованих компонентів. Кожен з них виконує певну функцію, а разом вони утворюють ефективну систему охолодження. У разі справності конструктивних елементів, холодильна машина буде працювати ефективно й безперервно.

Специфіка роботи холодильної машини

Холодильна машина являє собою складний механізм, всередині якого відбуваються циклічні процеси. Всі вузли з'єднані між собою герметичним трубопроводом, по якому рухається холодоагент. Завдяки здатності кипіти на низьких температурах, холодоагент забезпечує процес пароутворення шляхом відібрання тепла з середи, в якій розташовується теплообмінне обладнання.

Принцип роботи холодильної установки ґрунтується на циклічному проходженні таких процесів:

 • в ході кипіння холодоагенту утворюються пари;
 • пар переміщається в компресор, стискається та надходить в конденсатор;
 • робоче середовище рухається до випарника через фільтр-осушувач та капілярну трубку;
 • відбувається кипіння у випарнику, яке супроводжується відбиранням тепла з навколишнього простору;
 • процес замикається та повторюється знову.

Ефективність циклу охолодження оцінюється за допомогою ККД (коефіцієнт корисної дії) і ТКЕ (коефіцієнт термодинамічної ефективності). Коефіцієнт ефективності розраховується як співвідношення тепловмісту охолоджуючої рідини у випарнику до зміни тепловмісту цієї рідини в процесі стиснення.

Підбір холодильної машини - це відповідальне завдання, в процесі якого необхідно враховувати безліч факторів і нюансів. Доцільно звернутися до компетентних професіоналів, здатних обрати оптимальне обладнання з урахуванням технічних параметрів та особливостей сфери використання установки.

Коментарі

Не знайдено дописів

Написати відгук