Теплообмінники

Теплообмінники – це механізми, за допомогою яких передається тепло між холодним та нагрітим середовищем. Цей процес відбувається завдяки комплектувальним деталям. Деякі апарати працюють на підставі з'єднання двох середовищ. Перед тим, як купити теплообмінник, ознайомтеся з його характеристиками.

Де застосовуються теплообмінники

ТеплообмінникиТеплообмінні апарати залучені у багатьох сферах.

 • Комунальні служби. Пластинчасті агрегати встановлюють у системах «тепла підлога», постачання гарячої води та інших. Технічний пристрій працює при тиску до 16 кПа та підвищенні температури до 150 градусів за Цельсієм. Пластинчастий теплообмінник має сталеві пластини. Вони стійкі до корозії, а їх товщина досягає п'яти міліметрів. Ущільнювач з етиленпропілену збільшує міцність.
 • Харчова промисловість. При виробництві олії, цукру, молочної та алкогольної продукції залучені теплообмінні механізми. Вони використовуються при процесах охолодження, пастеризації та випаровування. Найчастіше встановлюють паяний тип пластинчастого теплообмінника або теплообмінний розбірний апарат.
 • Нафтогазова галузь. Для підвищення і зменшення температури нафти, а також для крекінгу потрібні пластинчасті апарати теплообміну. Найчастіше вони можуть бути мережевими, хімічної підготовки води та низького тиску. У них використовують титанові пластини завтовшки сім міліметрів і тиск у 25 Бар. Для таких агрегатів застосовуються ущільнювачі Вітон та NBR для підвищення стійкості до високих температур
 • Металургійна промисловість. Охолодження необхідне для печей, склянок, гідравлічних установок тощо. Вони виробляють велику кількість тепла. Для його зменшення призначені пластинчасті теплообмінники. Це можуть бути паяні, спіральні або зварні охолоджувачі. На вибір впливають умови експлуатації.
 • Суднобудівна галузь. Основний двигун корабля, а також центральна система, потребують охолодження. У процесі використовується моторна олива різної в'язкості або морська вода. На великих суднах охолоджувачі також долучені до опалювальної системи та ГВП.

Класифікація теплообмінних апаратів

Теплообмінники класифікуються за типом типу передачі тепла (регенеративні та рекуперативні), конструкції, взаємодії середовищ (змішувальні та поверхневі), напрямку руху теплоспоживача та теплоносія (багато- та одноходові).

Класифікація за типом передачі тепла:

 • Регенеративні – рух теплоспоживача та теплоносія має циклічний характер. Вони використовуються для підвищення та зниження температури повітря. Їх розміщують у великих офісних центрах. Енергія теплого повітря, що виходить, передається вхідному потоку.
 • Рекуперативні – теплопередача здійснюється без перерви через контактну площину. Ця схема залучена в пластинчастих розбірних теплообмінниках.

Класифікація за типом функціонування середовищ:

 • Змішувальні – в основі роботи даних агрегатів знаходиться безпосередня взаємодія двох речовин. За таким принципом влаштовані градирні.
 • Поверхневі – два середовища (теплоспоживач та теплоносій) не змішуються між собою. Передача тепла здійснюється через контактну площину – пластини чи трубки.

Дані агрегати представлені у різних видах. Вибір конструкції залежить від функціональних особливостей та умов роботи. Промисловий теплообмінник вибирається за такими параметрами: потужність, тиск, температурні показники, робочі середовища та інші.

Класифікація за напрямом руху робочих середовищ:

 • Багатоходові системи – використовуються в тому випадку, коли робочі середовища погано взаємодіють між собою, тому ККД охолоджувача підвищують за допомогою тривалої взаємодії теплового носія із пластинами системи.
 • Одноходові агрегати – теплоспоживач та теплоносій проходять внутрішній об'єм агрегату один раз по короткому ходу. Ця модель застосовується тоді, коли не потрібно збільшувати теплопередачу теплоносія до холодильного агента. Ці агрегати не вимагають частого технічного обслуговування, тому що менше забруднюються в процесі роботи.

Особливості роботи теплообмінників

 1. Теплообмінник пластинчастийСпіральний апарат має поверхню нагріву, утворену двома тонкими листами з металу. Вони згорнуті у спіраль навколо керна та запаковані у зварений кожух. Залучений у технічних виробництвах та роботі з агресивним середовищем, а також високим тиском. Таку модель випускає компанія Alfa Laval. Виробники компаній GEA та Sondex завершили виробництво цих апаратів. Невеликі розміри та функція самоочищення дають можливість теплообмінним апаратам Альфа Лаваль застосовуватися в умовах високого вакууму за наявності кумуляції газу або пари, а також роботи з рідкими неоднорідними середовищами, що утворюють відкладення на робочих поверхнях.
 2. Теплообмінник кожухотрубний – створений із пучків трубок. Пучки зібрані в трубні ґрати й знаходяться в корпусі, а патрубки та кінці трубок закріплені у ґратах за допомогою паяння, зварювання або розвальцювання.
 3. Пластинчасті напівзварні апарати – пластини зварені у касети за допомогою паронітових прокладок. Застосовуються у роботі з агресивними середовищами. Конструкція має невеликий об'єм зварених блоків. Вони з'єднуються лазерним зварюванням у пари. Після цього конструкція монтується за допомогою болтів між торцевими плитами. Між блоками прокладаються гумові ущільнювачі. Використовуються у несприятливих умовах, коли теплоносієм є субстанція з високими показниками тиску, температури, а також іншими агресивними показниками або агресивною речовиною. Вона буде рухатися завареними ходами охолоджувальних пластин.
 4. Пластинчасті зварні апарати працюють при дуже високих показниках тиску та температури у разі, коли неможливо встановити ущільнювачі. Вони характеризуються гарною потужністю, компактністю та практичністю. Пластини зроблені з титану, нікелевої та нержавіючої сталі. Працюють в умовах гарячої пари, газів та рідин. Це можуть бути й агресивні суміші. Зварні апарати мають відмінні риси від РПТО. У зварних пластинах ТО з'єднуються за допомогою сталі. Після цього блоки розташовуються всередині плит зі сталі. Використовуються в роботі з агресивними та газовими речовинами при високих показниках тиску.
 5. Пластинчасті розбірні апарати – це окремі пластини, розділені між собою гумовими прокладками. Також в конструкцію входять дві кінцеві камери, болти для кріплення та рами.
 6. Пластинчасті паяні апарати – поєднують у собі набір гофрованих пластин із металу. Вони виготовлені з нержавіючої сталі й об'єднані за допомогою пайки у вакуумі із застосуванням нікелевого або мідного припою.

Особливості конструкції теплообмінників

Система сконструйована з двох плит – це рухлива та нерухома плита. В них знаходяться отвори для входу і виходу робочого середовища. Між плитами є велика кількість пластин, розділених гумовими прокладками. Положення всієї системи визначається напрямними, що знаходяться вгорі та внизу. Спеціальні гайки допомагають стиснути пластини до потрібного розміру. Порядок пластин суворо встановлений, вони повернені на 180° через одну відносно одна одної. Така конструкція дозволяє ущільнити вхідний отвір двічі.

Характер роботи теплообмінників

Основний робочий елемент – рідина. Вона переміщується каналами, створеними гофрованими пластинами. Щоб уникнути змішування, рух відбувається з різних боків однієї пластини. Завдяки високій швидкості потоку пристінний шар набирає турбулентності. Пластини однакові, тому їх просто встановити. Конструкція утворює блок, що складається із чотирьох колекторів. Їх призначення полягає у введенні та виведенні різних середовищ. У процесі беруть участь усі пластини крім першої та останньої.

При низьких показниках гідравлічного опору тепловіддача зростає шляхом регулювання потоку та турбулентності. Тонкий потік і турбулентність допомагають в очищенні пластин від нальоту, що утворився.

Через отвори, що знаходяться в передній та задній пластині, здійснюється підключення до трубопроводу та нагрівання робочого середовища. Труби з'єднуються різними способами – є варіант з різьбленням за ДСТУ №12815 та ДСТУ №6357. Спосіб з'єднання залежить від системи. Пластини розташовані паралельно одна одній, завдяки цьому створюються канали. Робоче середовище проходить цими каналами, а тим часом здійснюється процес теплообміну. Отже, найважливіша деталь – це пластини. Їх роблять шляхом штампування з нержавіючої сталі завтовшки 0,5 мм. Для підвищення стійкості між пластинами є гумова прокладка. Отвори для входу та виходу робочого середовища зміцнюють спеціальними кільцями та ущільнювачами.

Продуктивність системи залежить від кількості пластин. Ці показники потрібно враховувати при купівлі охолоджувача.

Можливості пластинчастих теплообмінників

Пластинчасті теплообмінники мають ККД на три-п'ять разів більше, ніж кожухотрубчасті теплообмінні апарати. Вони компактні, тому що їх обсяг у п'ять-шість разів менший, ніж обсяг кожухотрубних теплообмінників при однаковій продуктивності. Особливості гофрованої конструкції забезпечують процес самоочищення та максимальну потужність. Виробники мають свої авторські права на форму гофрування пластин.

Однак є негативні характеристики – це нижча швидкість потоку робочого середовища, ніж у трубчастого теплообмінника. Вони вимогливі до дотримання всіх умов експлуатації. Також потрібно проводити регулярне технічне обслуговування та очищення пластин не рідше ніж раз на півтора року.

Купівля теплообмінника

В інтернет-магазині «ЕнергоХолод» ви можете купити теплообмінник пластинчастий, трубчастий, кожухопластинчастий, кожухотрубний, повітряний, двоконтурний та інші. Вибір охолоджувача залежить від багатьох факторів. Кожухотрубний теплообмінник досить простий в експлуатації, він може працювати до десяти років без чищення. Але при цьому згодом через порушення теплопровідності зростатимуть рахунки за користування охолоджувачем. Пластинчасті охолоджувачі надійніші, але потребують частого обслуговування.

Для того, щоб купити теплообмінник, ознайомтесь з моделями, представленими в каталозі компанії. Менеджери магазину консультують з усіх питань, пов'язаних із покупкою, монтажем та ціною пластинчастого, трубчастого чи іншого теплообмінника.

Відповіді на поширені запитання

Де використовують теплообмінники?

✅ Теплообмінні агрегати використовуються в наступних сферах: металургійна, хімічна та харчова індустрія, системи опалення, вентилювання та кондиціювання, комунальне господарство, атомна галузь та інші.

Які є популярні теплообмінники?

✅ Пластинчасті теплообмінники поступово завойовують популярність, оскільки компактні, практичні й мають гарну потужність.

На що звернути увагу при купівлі теплообмінника?

✅ Потужність апарату залежить від кількості пластин. Чим вищі вимоги до теплообмінника, то більше пластин він повинен мати.

Фильтры товаров
Давление
Количество контуров
Количество пластин
Применение
Применение
Тип теплообменника
Цена

 – 

 • 0
 • 3012